Rekrutacja i FAQs

Zasady przyjęć na studia pierwszego stopnia stacjonarne (3-letnie licencjackie dzienne)

NOWA MATURA

· W postępowaniu rekrutacyjnym brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów wymienionych w tabeli.

· Wynik egzaminu maturalnego, wyrażony jako liczba uzyskanych procentów, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.

· Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.

· Lista rankingowa tworzona będzie na podstawie sumy uzyskanych punktów.

Współczynnik dla poziomu podstawowego Współczynnik dla poziomu rozszerzonego
Język angielski (pisemny)* 0 1
Język polski (pisemny)* 0 0,8
Przedmiot

(jeden do wyboru)

Historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna,
język obcy inny niż język angielski (pisemny)
0,25 0,5

UWAGA:
* brak języka angielskiego na poziomie rozszerzonym dyskwalifikuje kandydata z postępowania rekrutacyjnego.
* brak języka polskiego na poziomie rozszerzonym dyskwalifikuje kandydata z postępowania rekrutacyjnego.

STARA MATURA

Kandydaci ze „starą maturą” przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim dotyczącej ich zainteresowań filologicznych (m.in. lektur). Rozmowa służy sprawdzeniu kompetencji humanistycznych kandydata oraz jego kompetencji językowych (wymagany poziom biegłości językowej w zakresie języka angielskiego określony w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego jako poziom B2). Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali od 0 do 100 punktów. Egzamin uważa się za zdany, jeśli kandydat uzyskał co najmniej 61 punktów. Kandydaci, którzy zdali egzamin, przyjmowani są wg listy rankingowej w ramach określonego limitu miejsc dla kandydatów ze starą maturą.

MATURA MIĘDZYNARODOWA

Kandydaci posiadający dyplom IB przyjmowani są na studia w ramach postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów legitymujących się tzw. „nową maturą”. Dla potrzeb rankingu kandydaci, otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej ilości punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów (N) pomnożonej przez względną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB i podzielonej przez 45. Punkty rekrutacyjne = (N x liczba punktów na dyplomie IB)/45.

MATURA DWUJĘZYCZNA

Kandydat, który zdał maturę dwujęzyczną z języka obcego otrzymuje w celu obliczenia punktów rekrutacyjnych maksymalną liczbę punktów za poziom podstawowy z języka obcego (100%), pomnożoną przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji. Wynik egzaminu z języka obcego zdanego na poziomie dwujęzycznym jest przeliczany na wynik egzaminu z języka obcego na poziomie rozszerzonym przez pomnożenie przez 4/3 i zaokrąglenie do pełnego procenta, a następnie mnożony przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji.

MATURA ZAGRANICZNA

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim na temat zainteresowań filologicznych. Rozmowa służy sprawdzeniu kompetencji humanistycznych oraz językowych kandydata (wymagany poziom biegłości językowej w zakresie języka angielskiego określony w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego jako poziom B2). Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali od 0 do 100 punktów, a jej wynik mnożony przez 2,3. O przyjęciu na studia decyduje lista rankingowa sporządzona na podstawie sumy uzyskanych punktów. Na studia przyjęte zostaną osoby, które uzyskały najwyższą ilość punktów w ramach ustalonego limitu miejsc.

Zasady przyjęć na studia drugiego stopnia stacjonarne (2-letnie magisterskie dzienne)

Do kwalifikacji mogą przystąpić osoby legitymujące się dyplomem licencjata w zakresie filologii angielskiej.

Ubiegający się o przyjęcie:

  1. przedkładają konspekt pracy badawczej,
  2. przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej.

1: Ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia obowiązkowo przedkładają pisemny projekt pracy badawczej w języku angielskim o długości 600 słów (dwie strony maszynopisu z podwójnymi odstępami). Powinien on zawierać:

· sformułowanie i uzasadnienie problemu badawczego (czyli pytanie, na które szukamy odpowiedzi) oraz osadzenie go we współczesnych badaniach z danej dziedziny,

· zarys podstaw teoretycznych planowanych badań,

· wstępne hipotezy i wnioski wynikające z indywidualnych zainteresowań i badań wstępnych przeprowadzonych przez kandydata. Wnioskiem nie może być stwierdzenie oczywiste ani argument, który został wcześniej udowodniony,

· szczegółowe pytania, na które kandydat będzie szukał odpowiedzi w planowanej pracy badawczej,

· bibliografię wykorzystaną w konspekcie i w przyszłych badaniach, liczącą co najmniej 10 pozycji.

2: Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim przeprowadzona jest na podstawie przedstawionego konspektu pracy badawczej i obejmuje dziedzinę, której dotyczy konspekt. Kandydaci otrzymują jedną ocenę odzwierciedlającą treści zawarte w konspekcie pracy badawczej i przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Skala ocen: 5,0; 4,5; 4,0; 3,5; 3,0 2,0 (ocena negatywna). O przyjęciu na studia zadecyduje lista rankingowa sporządzona na podstawie uzyskanych ocen. Na studia przyjęte zostaną osoby, które uzyskały najwyższe oceny w ramach ustalonego limitu.

UWAGA: Kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny na studia stacjonarne drugiego stopnia, lecz nie zostali przyjęci ze względu na brak miejsc, mogą złożyć deklarację przystąpienia do rekrutacji na niestacjonarne (wieczorowe) studia drugiego stopnia na podstawie ocen uzyskanych w czasie postępowania rekrutacyjnego na studia stacjonarne.

FAQs:

  1. Czy ukończenie studiów daje uprawnienia do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?

Niestety studia anglistyczne tylko przygotowują do zawodu tłumacza. By zostać tłumaczem przysięgłym należy zdać odpowiedni egzamin.

2. Czy wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim?

Poza paroma wyjątkami, jak np. lektorat języka obcego, zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

3.Czy trzeba dużo czytać?

Czytanie  brytyjskiej lub amerykańskiej literatury w oryginale, tak jak i dodatkowych materiałów jest nieodłącznym elementem studiów anglistycznych.

Powyższy materiał pochodzi z oficjalnej strony Instytutu Filologii Angielskiej.

Link do materiałów:

http://www.ifa.uni.wroc.pl/index.php/rekrutacja/studia-stacjonarne/studia-licencjackie-stacjonarne-3-letnie

http://www.ifa.uni.wroc.pl/index.php/rekrutacja/studia-stacjonarne/studia-magisterskie-stacjonarne-2-letnie

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi! Diggnij StumbleUpon del.icio.us Google Yahoo! Reddit